Výlety do okolia autom:


 

Lyžiarske stredisko Jasná (Chopok 1.113 m)

Najlepšie lyžiarske stredisko Jasná Nízke Tatry, ktoré získalo v medzinárodnom Skiareateste 5 prestížnych ocenení kvality, ponúka lyžiarom v zimnej sezóne 2014/15 takmer 46 km zjazdoviek. Lyžovačku si tak užijú na viac ako 7 km čiernych náročných zjazdovkách, takmer 18 km stredne ťažkých červených a na viac ako 11 km ľahkých modrých tratiach. 9 km dlhé lyžiarske cesty (traverzy) vedú po oboch stranách Chopka. 29 km zjazdoviek je zasnežovaných 5 mesiacov v roku. V stredisku je spolu 30 lanoviek a vlekov, možnosť nočného lyžovania, 7 bezplatných parkovísk, lyžiarska škola, fun-zone, snowpark, 11 športových obchodov, 8 freeridových zón a kompletný servis ski in ski out hotelov. Lyžiarsky výťah twinliner, lanovky funitel a 15 miestna gondola prepájajúce severnú a južnú stranu Chopka poskytujú nadšencom lyžovačky maximálne pohodlie na ceste za zimnými zážitkami. Nekonečné výhľady, nočnú romantiku, či ochranu pred nepriaznivými poveternostnými podmienkami na druhom najvyššom vrchu Nízkych Tatierponúka Rotunda. Panoramatická reštaurácia s dokončenými hotelovými službami a možnosťou ubytovať sa na Chopku vo výške 2 004 m.n.m, je novinkou nadchádzajúcej zimy.

6,6 km (mapa s trasou na Google Maps)
www.jasna.sk

 

Vrbické pleso

Vrbické pleso je ľadovcové pleso a najväčšie prirodzené jazero v Nízkych Tatrách. Leží vo výške 1 113 m n. m. v hornej západnej časti Demänovskej doliny. Zaberá plochu 0,69 ha, má maximálnu hĺbku 8 m, dĺžku 115 m a šírku 62 m. Je to morénové jazero, ktoré vzniklo po ústupe ľadovca zo severných svahov Chopka a Derešov.

7,5 km (mapa s trasou na Google Maps)
www.nizketatry.sk

 

Liptovský Mikuláš

Mesto Liptovský Mikuláš leží v centrálnej časti Liptovskej kotliny, je obklopené pohoriami Západné Tatry na severe, Nízke Tatry na juhu a Chočské vrchy na severozápade. Mesto sa rozprestiera na pravom brehu rieky Váh, priamo pri jeho vtoku do vodnej nádrže Liptovská Mara. Centrum mesta leží v nadmorskej výške 577 m n. m.. Je prirodzeným centrom regiónu stredný Liptov a zároveň najľudnatejším sídlom Liptova.

7,8 km (mapa s trasou na Google Maps)
www.mikulas.sk

 

Liptovská Mara (priehrada)

Liptovská Mara je vodné dielo na strednom Liptove na Slovensku, pri Liptovskom Mikuláši. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády a je najväčšou vodnou nádržou na Slovensku.

12,8 km (mapa s trasou na Google Maps)

 

Svatý Križ

Svätý Kríž je obec na Slovensku v okrese Liptovský Mikuláš. V obci sa nachádza historicky veľmi vzácny drevený evanjelický artikulárny chrám.

15,6 km  (mapa s trasou na Google Maps)
www.svatykriz.sk

Aquapark Tatralandia

Aquapark Tatralandia je najväčší akvapark na Slovensku a jeden z najväčších v strednej Európe. Nachádza sa 2 km na severozápad od centra Liptovského Mikuláša v mestskej časti Ráztoky, na severnom brehu vodnej nádrže Liptovská Mara. Zdrojom termálnej vody je vrt, z ktorého prúdi na povrch voda z hĺbky vyše 2 500 m s teplotou 60,7 °C.

11,1 km  (mapa s trasou na Google Maps)
www.tatralandia.sk

 

Thermal Park Bešeňová

Thermal park Bešeňová je rekreačné stredisko pri obci Bešeňová v okrese Ružomberok. Zariadenie s celoročnou prevádzkou má vybudovanú sieť krytých i vonkajších bazénov, tobogánov, wellness, ubytovacích i stravovacích kapacít i kongresových priestorov.

21 km po diaľnici  (mapa s trasou na Google Maps)
www.ginoparadise.sk

Kvačianska dolina

Kvačianska dolina je krasová dolina vo východnej časti Chočských vrchov. Preteká ňou potok Kvačianka. Vedie ňou červeno-značkovaný chodník z Kvačian do Veľkého Borového alebo do Hút. V jej hornej časti sa v lokalite Oblazy nachádzajú dva vodné mlyny, ktoré sú technickými pamiatkami.

22,2 km  (mapa s trasou na Google Maps)

Archeoskanzen Havránok

Havránok je archeologická lokalita nad priehradným múrom Liptovskej Mary a múzeum v prírode. Nachádza sa 2 km južne od obce Bobrovník v okrese Liptovský Mikuláš. Leží na východnom úpätí vrchu Úložisko (741,7 m n. m.).

Bolo tu objavené keltské opevnenie osady Kotínov s druidskou svätyňou z 1. storočia pred Kr. Odkrytá bola obetná šachta s oltárikom a milodarovými obeťami, kamenné cesty so stĺporadím, ako aj keltské napodobeniny antických mincí. V 12. až 15. storočí tu bola slovanská osada, stál tu stredoveký zemepanský drevený hrádok, opevnený palisádami s priekopou a s obytnou vežou. V neskoršom období bol vybudovaný murovaný kostolík. Havránok je sídliskom z doby laténskej (púchovskej kultúry) a z vrcholného stredoveku.

Stavby (pôvodné opevnenie s kamennými hradbami, drevenými palisádami a vstupnou bránou, ako aj zrubový dvorec), obetiská, nástroje a predmety tvoria po zrekonštruovaní archeologické múzeum v prírode, ktoré je od roku 1967 národnou kultúrnou pamiatkou.

Prístup k areálu je možný po červeno-značkovanej trase z obce Bobrovník (autobus, cca 35 minút) alebo z obce Vlachy (autobus, vlak, cca 45 minút).

26,6 km  (mapa s trasou na Google Maps)
http://www.liptovskemuzeum.sk/expozicie/archeologicke-muzeum-v-prirode-liptovska-mara-havranok/

 

Aquacity Poprad

Relaxačno-športový areál AquaCity v Poprade využíva geotermálnu energiu popradského vrtu s teplotou takmer 50 °C. Dominantou areálu je celoročná prevádzka, nerezové bazény a UV čistenie vody.

AquaCity Poprad ponúka príjemné a luxusné ubytovanie v troch hoteloch s celkovou ubytovacou kapacitou 210 lôžok. Je vynikajúcim miestom na usporadúvanie konferencií, rokovaní, výstav, gala večerov a iných firemných akcií, k dispozícii je kongresová sála s kompletným technickým vybavením s kapacitou až 300 miest, konferenčná miestnosť s kapacitou 90 miest a salónik s kapacitou 30 miest.
V areáli sa nachádza krytý plavecký 50 m bazén, celoročné termálne bazény s teplotou vody 28 až 30 °C, kde si návštevníci postupne vyskúšajú vodný hríb, perličky, vírivky, hojdací zvon a tobogany.

V mori zábavy objavia malí cestovatelia Ostrov pokladov. V duchu jedného z najpopulárnejších diel histórie sa vybudoval detský bazén Treasure Island v štýle exotického zálivu, v ktorom nechýba stroskotaná loď so šmýkačkami a tobogánmi.

K atraktívnym častiam patrí krytý relaxačný bazén Blue Diamond a bazén Sapphire. Tieto bazény sú naplnené kryštálovo čistou vodou obsahujúcou až dvadsať rôznych minerálov podporujúcich zdravie.

Nemenej atraktívny je Vitálny svet s komplexom sáun ako mentolová, parná, soľná, fínska, kvetinová a príjemnou atrakciou je snežná jaskyňa, kde skutočne sneží po celý rok. V AquaCity je možnosť oddychovať aj aktívne, nachádza sa tu moderne vybavené fitnescentrum. V celom areáli je moderný turniketový systém na princípe vodeodolných náramkových čipov.

Novinkou v AquaCity je kryoterapia – liečba chladom pri použití veľmi nízkych teplôt od -100 do -160 °C. Výsledkom je vyvolanie obranných mechanizmov v tele človeka.
Neoddeliteľnou súčasťou AquaCity je príjemné posedenie v gastronomických zariadeniach, ku ktorým patrí reštaurácia, fastfood, kaviareň a viacero barov. Nájdete tu mnoho ďalších kvalitných služieb, ktoré spĺňajú požiadavky aj najnáročnejších zákazníkov. Neodradí Vás ani nepriaznivé počasie, je to miesto pre dokonalý relax a športové vyžitie.

64,7 km po diaľnici  (mapa s trasou na Google Maps)
www.aquacity.sk

Štrbské pleso

Štrbské Pleso je významné centrum turizmu a zimných športov, najvyššie položená turisticko-liečebná osada, nachádzajúca sa vo Vysokých Tatrách. Rozkladá sa na južnom brehu jazera Štrbské pleso v nadmorskej výške 1 346 m n. m.

Do katastrálneho územia Štrbské Pleso patria osady Podbanské (len časť, zvyšok patrí k obci Pribylina) a Vyšné Hágy, osada Štrbské Pleso, podľa ktorej je toto katastrálne územie pomenované, bola rozhodnutím Najvyššieho súdu SR opäť pričlenená k obci Štrba. Ide o najvyššie položenú turisticko-liečebnú osadu vo Vysokých Tatrách a stredisko vrcholového športu pre severské disciplíny.

Štrbské Pleso je z hľadiska športu známe ako miesto, ktoré je využívané hlavne na lyžovanie, bežecké lyžovanie, skoky na lyžiach a letnú turistiku.

50,4 km po diaľnici  (mapa s trasou na Google Maps)
www.vysoketatry.com

Vodná nádrž Čierny Vah

Čierny Váh je údolná vodná nádrž na Liptove, bola vybudovaná na strednom toku rovnomennej zdrojnice Váhu v 2. polovici 20. storočia. Je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Nádrž má objem 3,7 mil. m³ vody a prečerpávacia vodná elektráreň je najväčšou elektrárňou tohto druhu na Slovensku.

39,6 km  (mapa s trasou na Google Maps)
www.nizketatry.sk/ciele/cvah/cvah.html

 

Pešia turistika:


 

Demänovská ľadová jaskyňa

Demänovská ľadová jaskyňa je zaľadnená jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Doložená už roku 1299 ako jedna z najstarších známych jaskýň v Európe.

Nachádza sa v brale Bašta nad Kamennou chatou. Z celkovej dĺžky 1 900 m je sprístupnených verejnosti 680 m. Po objavení Demänovskej jaskyne Slobody záujem o ľadovú jaskyňu upadol. Po rekonštrukcii drevených schodov a elektrického osvetlenia bola roku 1952 znovu odovzdaná širšej verejnosti. Vstupný otvor leží nad Kamennou chatou vo výške 740 m n. m., asi 90 m nad terajšou hladinou Demänovky.

Jaskyňa pozostáva z priestranných chodieb a dómov, rozložených v troch jaskynných úrovniach. Do jaskyne sa zostupuje úzkou puklinovou chodbou do najnižšieho poschodia ležiaceho o 40 m nižšie, kde je trvalo zaľadnený podlahovým ľadom a robustnejšími stalagmitmi a stĺpmi len Veľký dóm a Kmeťov dóm. Na jar visia z povaly aj ľadové stalaktity. Ostatné priestory nemajú trvalejšie ľadové útvary a vyznačujú sa kvapľovými útvarmi, na povrchu sfarbenými do šeda až čierna od sadzí smolných fakieľ. Zaľadnenie jaskyne umožnil vertikálny tvar vstupných častí, ktorý bráni vniku teplého vzduchu v lete. Stálosť ľadových útvarov v letnom období závisí od stupňa prechladenia jaskynných stien a od akumulácie ľadu v zimnom období. Relatívna vlhkosť jaskyne sa pohybuje od 96 do 98%. Ľad sa v jaskyni začal tvoriť pred približne 400 – 500 rokmi, čo možno usudzovať z hrúbky podlahového ľadu a jeho jasnej vrstevnatosti v Kmeťovom dóme. Pôvodná kvapľová jaskyňa bola dynamická s voľnou cirkuláciou jaskynného ovzdušia. Zasypaním a zanesením, teda utesnením nižšie položených otvorov sa jaskyňa prirodzenou cestou zmenila na statickú. Takto sa utvorili podmienky potrebné pre zaľadnenie.

1,3 km  (mapa s trasou na Google Maps)
www.ssj.sk

Demänovská jaskyňa slobody

Demänovská jaskyňa slobody[1] (starší pravopis: Demänovská jaskyňa Slobody) je krasová jaskyňa v Nízkych Tatrách v Demänovskej doline, jedna z Demänovských jaskýň. Objavená roku 1921, najnavštevovanejšia na Slovensku.

Jaskyňa je na kvapľovú výzdobu najbohatšia zo známych Demänovských jaskýň. Umelo prekopaný vstupný otvor leží na západnom svahu Demänovskej Poludnice vo výške 870 m n. m., asi 50 m nad hladinou Demänovky. Sprístupnená je od roku 1924. Z celkovej dĺžky 8 897 m (spolu s jaskyňou Pustá) je pre verejnosť sprístupnených len 1 600 m.

Jaskyňa pozostáva z dómov, siení a chodieb, vytvorených v šiestich jaskynných úrovniach, ktoré vznikli počas pleistocénu. Podzemný tok Demänovky teraz preteká najnižšou úrovňou. Jaskynné priestory sú vyzdobené živými kvapľovými útvarmi, sfarbenými zlúčeninami železa a mangánu do žlta až červena. Na povale sa objavujú sklovité brká a hrubšie stalaktity, na dne robustnejšie stalagmity a stĺpy, na stenách kvapľové vodopády. Priehlbiny jaskynného dna vypĺňajú Koralové, Zlaté, Hroznové a Leknové jazierko. Raritou jaskyne sú inoväťové stalaktity v Klenotnici a jaskynné perly – guľôčky podoby hrachu – na dne jazierka vo Veľkom dóme. Že kvaple rastú veľmi pomaly je vidieť napr. na sklovitom brku vo Veľkom dóme, ktoré podrástlo za 10 rokov (1958 – 68) len o 2 mm, čo predstavuje usadenie 13,5 mm³ CaCO3.

Teplota jaskyne je 6 – 7 °C a relatívna vlhkosť 95 – 97 %. Tri povrchové otvory vo výškach 812, 870 a 889 m n. m. spôsobujú silné prievany, čím nadobúda charakter dynamickej jaskyne.

Z pleistocénnej fauny sa v Medvedej chodbe našli kosti jaskynného medveďa (Ursus speleus). V hlinených jazierkach na brehu podzemnej Demänovky žije jaskynný kôrovec krivák (Niphargus tatrensis), z jaskynných netopierov tu bol zistený netopier obyčajný (Myotis myotis). Pri elektrických reflektoroch vegetujú rôzne druhy rias a machov (vodopád Smútočnej vŕby, Snežný dóm).

3,3 km  (mapa s trasou na Google Maps)
www.ssj.sk

Svatý Križ

V obci sa nachádza historicky veľmi vzácny drevený evanjelický artikulárny chrám.

cca 4 km  (mapa s trasou na Google Maps)

 

 

Športové a kultúrne podujatia v okolí:


V okolí našej chaty sa stále niečo deje. Pozrite sa do našeho KALENDÁRU PODUJATÍ a nechajte sa inšpirovať ak neviete kedy sa k nám vybrať.